středa 14. října 2015

Kambodža

Kambodža má za sebou neveselou historii. Možná jste slyšeli o Rudých Khmérech, kteří před 40 lety vyvraždili třetinu populace. A tahle genocida má na Kambodžany dopad doteď. Jedna z nejlevnějších zemí jihovýchodní Asie je bohužel stále cestovateli opomíjená. Tedy kromě chrámů v Angkoru, které navštěvují miliony návštěvníků. My jsme to tady taky zrovna neprojeli křížem krážem, navštívili jsme pouze 4 turističtější destinace. Aspoň se tady máme proč vracet..


Kambodža...

Něco málo z historie...

Angkorské období

Oficiálně Angkorská éra trvala od roku 802 až do roku 1431. V průběhu staletí stavěli různí králové své vlastní chrámy, opevněná města a velkolepá vodní díla. Nejhonosnější a nejznámější je chrám Angkor wat (chrám, který je městem) a který některým lidem k prohlídce úplně stačí. Komplex je považován za největší náboženskou stavbu na světě a navštíví ho ročně skoro 2 miliony horlivých návštěvníků.


Počet chrámů v oblasti Angkor přesahuje tisícovku. Zahrnuje dávno zapomenuté menší chrámy, které už dnes tvoří hromadu sutě, až po vznešený Angkor Wat. V době své největší slávy bylo město Angkor největším městem světa, s rozlohou přesahující 1000  km2, se zhruba milionem obyvatel. Město disponovalo velmi rozsáhlou sítí vodních kanálů, které jak postupně chátraly, chátrala i sláva Angkoru. 


Vzkvétání Khmerské říše ukončily i stále častější útoky Thajců. Angkor byl zapomenut a zarůstal v okolní džungli. Až v 19. století tohle velkolepé dílo znovu objevili Francouzi. Dnes už je za pomocí vyspělých států většina chrámů opravena.


Další Kambodžské období by se dalo označit za černé. Země byla zmítaná válkami, jednak už ze strany Thajska, ale také z Vietnamské strany. Proto Kambodžané požádali o ochranu Francii a Kambodža se tak od konce 19. století stala součástí francouzské kolonie Indočíny.


Po roce 1953 se stala Kambodža zase nezávislou a čekalo jí pár světlých let pod vládou oblíbeného krále Sihanouka.


Rudí Khmérové

Toho hnutí se nadchlo pro myšlenku extrémního komunismu a pokusilo se převychovat celou zemi. Během této hrůzovlády, v letech 1975 - 1979, zemřelo asi 2 miliony obyvatel. Jednalo se o nejtotalitnější režim v historii. Ihned zrušili peníze, soukromý majetek, doklady a snažili se vymýtit veškerou inteligenci národa.

V čele tohoto hnutí stanul Pol Pot. Z komunistické myšlenky si vybral jen to, co se mu hodilo.

Vstup k moci Rudých Khmérů byl velmi rychlý. Pol Pot oznámil lidu, že na Phnom Penh zaútočí Američané a proto se celé dvoumiliónové město během dvou dnů vylidnilo. Lidé z měst poté zůstali na vesnici na převýchovu, aby přilnuli k zemědělství.

Tohle kambodžské peklo ukončili až v roce 1979 Vietnamci. Hlavním důvodem prý bylo, že Rudí Khmérové masakrovali i vietnamské území. Kdo ví jak to bylo, co se všechno za tohoto režimu stalo. Hlavně že Kambodžu Vietnamci osvobodili.


Současnost

V současné době patří Kambodža k jedněm z nejzkorumpovanějších zemí světa. Hlavou státu je král Sihamoni, který studoval v Československu balet. Je to jediný panovník, který ovládá český jazyk. Jeho role je bohužel spíše symbolická, nemá vliv na politiku, zemi vládne premiér. 


Dodnes zde mají vliv přívrženci Pol Potova režimu. Také velká část okrajových území je stále zaminována, ale sem stejně turisté moc nejezdí. Bohužel zhruba 4% obyvatel je nakaženo virem HIV, což je asi nejvíc z celé Asie. Dodnes se země neobejde bez humanitární pomoci. Lidé se zde nedožívají ani moc vysokého věku (v průměru kolem 60) a je zde také mnoho sirotků. Jednoho adoptovala i Angelina Jolie, kterou země okouzlila, když zde natáčela film Tomb Raider.


Hranice Laos - Kambodža (Veun Kham - Dom Kralor)

Ještě v laoské cestovní kanceláři nabízeli za 40 dolarů možnost kompletního vyřízení víz, bez nutnosti zvednout na hranicích zadek z autobusu. Oficiálně stojí víza 30 dolarů, ale na tomto hraničním přechodu vybírají Kambodžané rovnou 35 dolarů. Odůvodňují to, že jsou chuděry, protože tady nejezdí moc turistů. Samozřejmě si ještě na laoské straně naúčtovali úplateček 2 dolary, asi jsme jim na úplatcích při vstupu do země zaplatili málo (14 dolarů - 350 Kč). Úplatek se tady dává za to, že nám dají razítko do pasu. Kambodžani si rovnou účtují 5 dolarů navíc a dokonce je v ceně i razítko. Až na placení úplatků byl průchod hraničním přechodem bez problémů. Ale s úplatky se tady nedá nic dělat, mají to vylepené na okénku a prostě na nich trvají. Už tak jsme byli jedni z mála, kteří si vízum vyřizovali sami a došli jsme do autobusu jako poslední. Když bychom ještě zdržovali a hádali se o ty úplatky, tak by nám taky autobus mohl ujet. Jedné nesmyslné věci se nám však podařilo vyhnout. Za 2 dolary (50 Kč) tady měřili teplotu, prý kvůli ebole a každý tam prý musí. Jen jsme je s úsměvem obešli a pokračovali jsme do Kambodži..

Nutno ještě podotknout, že cesta od hranic byl spíše tankodrom, než silnice. Cesta byla hlinitá a totálně vyjetá. Na tak hroznou cestu jsme za celý půl rok nenarazili. Trvalo pár desítek kilometrů, než jsme najeli na klasickou asfaltku. Sever země bude asi hodně chudá oblast, což šlo vidět na první pohled z autobusu.

Kratie

Nejprve jsme se nechali vyhodit v městečku Kratie, kde jsme se zdrželi pouze jednu noc. Moc turistů sem nezavítá, také jsme tady z narvaného autobusu vystoupili jen my. A když už tady někdo dojede, směřují jejich kroky k řece Mekong, odkud se  pozorují sladkovodní delfíni. Právě v této oblasti se vyskytují v nejhojnějším počtu. Marek se tady na delfíny moc těšil. 

Měli jsme ale smůlu, hned po příjezdu do města jsme narazili na vyčůraného naháněče, který se zprvu jevil sympaticky, ale šlo mu jen o prachy. Jak jinak. Což se nám nejednou potvrdilo, že místní pracující v turistickém ruchu v nás vidí jen chodící pokladničky. Zařídil nám sice slušný hotel, z čehož měl samozřejmě provizi. A pak když stále z nebohých turistů cítil peníze, chtěl nás vzít i na výlet za delfíníma. Chtěli jsme ale jet s dalšími turisty, aby jsme se rozdělili o peníze za cestu. Když jsme konečně na jedny narazili, náš nový kambodžský kámoš je odehnal a nejeli jsme nikde. Naštvaní jsme si zašli jen na večeři, koupili jsme první, ranní lístky do Phnom Penhu a druhý den jsme pokračovali rovnou do Sihanoukville.

Alespoň jsme si tady udělali malou procházku. Prozkoumali jsme okolní uličky. Stavili jsme se i na místním trhu, kde když nás tady zbystřili místní, tak jich hned plno natáhlo ruku. Prošli jsme také kolem místního chrámu, kde jsme mohli pozorovat zase trošku jinou architekturu a zdobení u chrámů. To já ráda. Výšlap jsme zakončili stylovým západem Slunce nad řekou Mekong. Pak jsme si zašli na večeři, koupili jsme si pár piv a šli jsme se vyspat na zítřejší náročný přejezd autobusem.


Místní trh, západ Slunce nad řekou Mekong a místní chrám

Sihanoukville

Nejoblíbenější přímořské letovisko je pojmenováno podle oblíbeného krále Sihanouka. V současné době roste město, velikosti zhruba Ostravy, před očima. Sihanoukville je totiž doslova lemováno krásnými plážemi a tak není divu, že tady čínští v ruští developeři skupují pozemky ve velkém. Zajímavé jsou rovněž okolní ostrůvky, na které se dá vyrazit loďkou a pobýt zde i několik dní. Nedaleko Sihanoukville se nachází národní park Ream, který rovněž stojí za návštěvu.

Měli jsme to štěstí strávit tady 8 pohodových dní, u mojí skvělé kamarádky Pavly. Vyšlo nám to tak pěkně, že jsme se tady zastavili v půlce naší cesty a pořádně jsme si odpočinuli. Ne že bychom byli nějací zedření, ale neustále přesouvání z místa na místo člověka unaví. A proto to byl pro nás naprostý luxus, vydechnout na jednom místě více dní, nebalit a nepřesouvat se. Měli jste tady naše nejdelší zastavení a stálo to za to.

Pavla s manželem Rosťou a jejich malým synem Rostíkem řekli Česku ahoj, vše prodali a odjeli za lepším životem do slunné Kambodži. V současnosti dokončují bungalovy, takže kdyby měl náhodu někdo cestu kolem, tohle bude zaručeně nejlepší útočiště.


Pohodička u Pavly a Rosti

Jeden den jsme vyrazili spolu s ostatními Čechy, kteří žijí v Sihanoukville, na výlet loďkou na ostůvek Koh ta Kiev. Holky nasmažily řízky a karbanátky, přibraly se kyselé okurky, piva a mohlo se vyrazit. Nejdřív jsme zastavili na jednom šnorchlovacím místě, ale viditelnost byla nic moc a já jsem se stejně bála jít do vody. Za chvíli jsme již dorazili do cíle a mohl tak začít náš ryze český piknik. Nabídli jsme řízky i naším mladým lodivodům, ale tato česká specialita jim moc nešmakovala, za to pivo joo. Na ostrůvku se dokonce nachází malý absintový lihovárek, který prý vlastní Slovák. Dali jsme si i nějaký ten drink v místním stylovém, plážovém baru, vyblbli se v moři a den nám krásně utekl. 


Výlet na ostrůvek Koh ta Kiev

Také jsme jeli na průzkum města Sihanoukville na skútru. Pavla nám byla super průvodkyní, navštívili jsme tak skrytá zákoutí, která bychom sami neobjevili. Navštívili jsme budhistický chrám Wat Krom, kde byly otravné opice. Dále muzeum drahých aut od zámožného Rusa, který zde vlastní dokonce i vlastní ostrůvek. Také nás chytl i pořádný slejvák a museli jsme se utíkat schovat k paní do místního pneuservisu. Což nebylo žádné velkostavení, ale pouze malá chatrč, kde bylo pár pneu na skútry, nářadí a houpací síť, kde spala malá holčička.

Na oběd jsme skočili do části Victory hill, což je nejlevnější část Sihanoukville, ať už se jedná u ubytování, nebo i o jídlo. Pokračovali jsme na krásné vyhlídky nad město, které jsme odtud měli jako na dlani. Den jsme pak stylově zakončili dlouhou procházkou po pláži.

Na průzkumu po Sihanoukville

Musím ještě vyzdvihnout zdejší krásné pláže. V Sihanoukville se nachází mnoho pláží, od liduprázdných a klidných Otres beach, až po párty pláže Ochheuteal. Přímo ve městě se nachází neméně hezké pláže jako Viktoriina pláž (Victory beach), pláž Nezávistlosti (Independence beach) a pláž od hotelu Sokha. Všem plážím dominuje bělostný jemný písek, že na jemnější jsme snad nenarazili. Určitě má tahle oblast velký potenciál.

Západ Slunce na Otres 1 


Phnom Penh

Hlavní město Phnom Penh se nachází na řece Mekong. Po zániku Angkorské říše se hlavní město přesunulo zde a už tomu tak zůstalo. Město je hodně rušné, ale taky hodně špinavé a jde zde dobře vidět kontrast mezi hodně bohatými a hodně chudými. Boháči se tady prohánějí luxusními auty, především od značek Lexus a Range Rover, které zde mají největší zastoupení. Bohužel se tady nachází hodně žebráků a tak nemusí být výjimkou vidět klečet malé děcka přímo u stolů v restauracích. Ve všech cestopisech jsem četla, jak je to tady s tím žebráním a chudobou hrozné, ale určitě jsme tady nenarazili na víc žebráků, než kdekoli jinde.

Kambodžskou metropoli jsme prostě nemohli vynechat. Zdrželi jsme se tady na dvě noci, ale i tak to pro nás byla přínosná a zajímavá návštěva. Jeden den jsme jsi prošli přilehlé uličky v centru města, které byly blízko našeho ubytování. Zašli jsme na pár točených piv za dolar, pojmenovaného Angkor. Angkor je taky k vidění skutečně všude. Na vlajce je silueta Angkor Watu, na kambodžských penězích jeho vyobrazení taky nechybí, tak není divu, že po něm pojmenovali i pivo.

Tuol Sleng

Další den vyrazil Marek do nechvalně proslulé bývalé školy, dnes bývalé věznice Tuol Sleng. Proč sám? Ne že by mě to nezajímalo, ale mrazí mě, jen když o tom čtu. Rudí Khmérové tohle gymnázium přeměnili na žalář smrti a dnes to tady slouží jako muzeum genocidy. Je zde k vidění i mapa Kambodži sestavená z lidských lebek a kostí.

Samotná návštěva tohoto zařízení je vskutku děsivá. Třídy bývalého gymnázia byly pouze cihlovými příčkami rozděleny na různé cely, v těch nejmenších si šlo s těží sednout. Dokonce tady denně bývají poslední 2 přeživší tohoto masakru, kteří tady prodávají své vzpomínkové knížky. Měli obrovské štěstí, přežili jen díky tomu, že se tomuto hrůznému režimu hodili.

Jeden z těchto dvou pánů, jménem Bou Mengbyl umělec, což mu zachránilo život. Po dlouhém mučení, když se jeden z bachařů dozvěděl, že je pán malíř, byl jisté smrti ušetřen. Musel však namalovat obraz vůdce Pol Pota. S obrazem zabodoval a tak kreslil pro režim dále mnoho obrazů, různých diktátorů.

Druhého přeživšího Chum Meyho také zachránila jeho profese. Byl mechanikem a tak byl pro režim užitečný, protože uměl ledaco opravit. S oba pány je možné se tady osobně pobavit. I když už oba jsou v pokročilém věku, stále sem dochází.

Zajímavý je také příběh fotografa Nhem Ena, který měl za úkol každého dovlečeného vězně vyfotit. Režim ho poslal na několikaměsíční kurz focení do Číny a poté se stal hlavním fotografem této věznice. Kdyby pouze jediná fotografie chyběla, čekala by ho také smrt. Všichni zmatení lidé se tohoto pána ptali, co provedli, proč je sem dotáhli, co se s nimi stane. Ale tento pán nesměl s nikým ani promluvit.

Nic netušící a nevinní lidé, jako například vysokoškolsky vzdělaní a s nimi celé jejich rodiny, jsem byli násilím dotlačeni, aniž by něco udělali. Vězni byli mučeni tak dlouho, dokud se nepřiznali ke spolupráci s KGB, nebo CIA. Většina lidí ani netušila, co to nějaké KGB a CIA je. Vězeň přiznání podepsal a byl odvezen na vražedná pole.


Tuol Sleng - označován také jako S21

Takových to vězení bylo za Pol Potovy vlády v zemi mnoho, prý dokonce až 150. Po krutém mučení v těchto zařízeních byla většina vězňů převezena na vražedná pole, kde to s nimi režim skoncoval.

Až více než 30 let po těchto ohavných činech, v roce 2010, byl odsouzen první strůjce této genocidy na 35 let. I když se dávno k činům doznal, chyběly prý důkazy.

Kdyby někoho tato tématika zajímala, je o tom natočen film Vražedná pole a dokonce i český film Devět kruhů pekla.

Další pamětihodnosti

Dále naše kroky směřovaly na místní tržnici Psar Thmei, která byla postavena ve 40. letech 20. století ve stylu art deco. Na tomto tržišti lze zakoupit zboží různého druhu, za docela rozumné ceny, ale samozřejmě se musí umět smlouvat. 


Tržnice Psar Thmei

Poslední zastavení v hlavním městě jsme si udělali u královského paláce Chatomuk Mongkul. Palác je starý zhruba 200 let. Nejpozoruhodnější budovou je stříbrná pagoda, kde se nachází smaragdový Buddha. V komplexu se nachází mnoho budov, jako například Napoleonova vila, budova královského pokladu a síň blesku. Dlouho jsme se v areálu loudali a před slunečním žárem jsme utíkali do mnohých chrámů.


Královský palác Chatomuk Mongkul

Také se ve městě nachází neméně zajímavé národní muzeum, ale jeho návštěvu už jsme bohužel nestihli, pokračovali jsme na zlatý hřeb celého cestování - Angkor.

Siem Reap

Siem Reap je jednoznačně nejnavštěvovanější oblast v zemi. Kroky většiny turistů zamíří pouze sem, což je veliká škoda. Město je na miliónový příval turistů připraveno a nabízí nepřeberné množství služeb od levnějších, až pro ty, pro náročnější klientelu. 

My jsme se však soustředili pouze na návštěvu největšího náboženského komplexu na světě - velkého Angkoru.

Našli jsme si ale i čas na prozkoumání městečka a narazili jsme díky tomu na super raritu - tuk tuk pizzu, která byla výborná. Určitě lepší, než v kdejaké české knajpě. Klasický tuk tuk byl přestavěn na pizza pec a vešlo se sem dokonce i nějaké to chladící zařízení. Místní pizza tým, tvořený manželským párem a jejich dcerou, měl vše pečlivě nachystáno, než vyjel do ulic. Po objednání začal pán ihned s přípravou, vše už měl nakrájené, těsto pečlivě naváženo a tak to byla rychlovka. Manželé vše nachystali, dcera sázela do pece a kasírovala. Jaký skvělý rodinný byznys.


Tuk tuk pizza

Angkor


Častou variantou, prohlídky Angkoru je projetí malého nebo velkého okruhu. Malý okruh měří celkově i s cestou z centra města přes 20 km a velký okruh něco přes 30 km. Samozřejmě to jde různě nakombinovat.

Malý a velký okruh
Vstupné

Cena vstupného na 3 dny je 40 dolarů (970 Kč) na osobu. Tato částka mi přijde velmi přijatelná, když se to rozpočítá na jednotlivé dny a vezmeme v potaz, co vše je tady k vidění. Výhodou 3 denního vstupného je, že platí 6 dní. Je tedy možné si mezi jednotlivými návštěvami chrámů odpočinout, čehož jsme také využili. Součástí vstupenky je i fotka každého návštěvníka a vstupenky kontrolují doslova na každém kroku.

Výhodná je taky koupě vstupenky odpoledne. Po 16 hodině se již vystavují vstupenky na druhý den, takže je možné za cenu jednoho dne vidět ještě něco navíc. Moc se toho sice nestihne, protože se komplex v 18 hodin uzavírá, ale pro někoho to možná bude dobrá varianta. Další variantou je vstupenka na týden za 60 dolarů (1450 Kč). Vstup na den stojí 20 dolarů (480 Kč).

Naše vstupenky do Angkoru

Škoda jen, že peníze z vstupného už nejdou na opravy chrámů. Všechny opravy tady financují bohatší velmoci. Například opravu chrámu Angkor Wat sponzorovali Němci. 

1. den - Angkor na kole - malý okruh

První den jsme se rozhodli, že projedeme malý angkorský okruh na kole. Kola půjčují v mnohých půjčovnách pouze za dolar na den. To jsme zjistili až potom, co jsme zaplatili za půjčení kol na 2 dny 8 dolarů (200 Kč). Paní nám nechtěla moc slevit, tak jsme vzali co bylo, ať už tam co nejdříve jsme. Bydleli jsme ve vzdálenější části města, proto jsme to měli do Angkoru dál, takových 10 km. Cestou bylo třeba koupit vstupenky, vzali jsme rovnou ty na 3 dny, nejsme přece žádní troškaři. Markovi by tam stačil 1 den, ale mi to přijde hrozná škoda. Roky to byl můj sen, navštívit chrámy v Angkoru, tak by mě hodně mrzelo, kdyby jsme to jen profičeli za jeden den.

Angkor Thom

Angkor Thom bylo poslední a největší hlavní město khmérské říše. Bylo založeno ve 12. století, poté co bylo bývalé město Angkor vypleněno. Uvnitř se nachází slavný chrám Bayon, nebo Sloní terasa. Město má rozlohu 9 km, je lemováno 8 m vysokými vnějšími zdmi, které jsou asi 13 km dlouhé. Okolo zdí je 100 m široký vodní příkop. Největší zdejší stavbou je chrám Baphuon, který je nedostavěn. Z královského paláce, ani z jiných příbytků se nic nechovalo, protože nebyly postaveny z kamene, jako náboženské stavby a neodolaly tak vlivu času.Do města je možné vejít pouze pěti branami. Čtyři brány jsou orientovány podle světových stran a pátá Vítězná brána vedla přímo do královského paláce. Každou příjezdovou cestu lemuje sousoší, které vyobrazuje devítihlavého nágu, kterého podpírá nalevo 54 bohů a napravo 54 démonů. 


Nága jsou polobožské bytosti, které mají v buddhismu velký význam. Jedná se o zvíře mezi hadem a drakem. Dlouhé tělo připomíná hada a hlavy zase draka. Obvykle mívá 3, 5 ,7 nebo 9 hlav. Mají ochraňovat buddhu, proto jejich sochy bývají často u vchodů do chrámů.


Chrámové město Angkor Thom

Naše první angkorské kroky vedly do chrámového města Angkor Thom. Projeli jsme kolem Angkor Watu a pokračovali jsme dál po cestě a zhruba po 1,7 km jsme dorazili k jižní bráně tohoto města. 

Bayon

Jeden z nejslavnějších chrámů byl postaven na přelomu 12. a 13. století, jako jeden z prvních buddhistických chrámů. Chrám se tyčí do výše 40 metrů a tvoří ho 49 menších věží, rostoucích z menšího nádvoří. Věže se dochovaly ve velmi dochovaném stavu, ze čtyř stran jsou zdobeny tvářemi. O jejich původu se dodnes spekuluje, pravděpodobně bude 216 gigantických obličejů podobiznou krále Džajavarmana VII. Chrám je rovněž významný díky působivým, zachovalým reliéfům.


Krásy chrámu Bayon

V chrámu Bayon jsme strávili poměrně hodně času. Chtěla jsem si ho detailně projít. Měli jsme štěstí a nenarazili jsme zde na mnoho lidí, což nám zaručilo nerušenou prohlídku. V době naší návštěvy se chrám opravoval.

Ta Keo

Pravděpodobně se jedná o první chrám postavený z pískovce a je starý 1000 let. Bohužel nebyl dokončen. Chrám je 22 metrů vysoký a tvoří ho 5 věží, z nichž každá vyrůstá z vlastní vyvýšené podstavy. Jedná se o hinduistický chrám, zasvěcený pravděpodobně bohu Šivovi.

Chrám Ta Keo se v době naší návštěvy rekonstruoval a byl úplně uzavřen. Proto jsme se tady moc nezdržovali, ani nefotili a pokračovali jsme dál. Asi tady ještě budeme muset zajet, ať si ho do sbírky vyfotím.

Ta Prohm

Další známý chrám pochází ze stejného období jako Bayon. Původně měl sloužit jako klášter pro buddhistické mnichy. Chrámem, vlivem času prorostl bujnou vegetací, což tvoří zajímavé scenérie. Záměrně zůstal zachován ve stavu, kdy jím prorůstají stromy.

Chrám Ta Prohm, prorostlý bujnou vegetací

V tomto chrámu jsme strávili taky poměrně dost času. Aby taky ne, je nesmírně zajímavý. Jedná se o jeden z nejnavštěvovanějších chrámů, protože díky prorůstajícím stromům nabízí zase něco jiného a zajímavého, co jiné chrámy ne.  


Banteay Kdei


Tento chrám sloužil pravděpodobně, jako lázně. Nachází se u něj velká vodní nádrž Srah Srang, která sloužila k různým náboženským očistám. Chrám je dost poničen, to však umocňuje jeho kouzlo.


Banteay Kdei

V tomto nádherném chrámu jsme byli úplně sami. Jaká výhoda cestování mimo sezónu.

Prasat Kravan

Další ze starších chrámů, který je ještě hinduistický. Jeho překlad zní kardamonový chrám. Byl zasvěcen bohu Višnuovi. Oproti jiným chrámům má zajímavou dispozici - pět centrálních věží je postaveno v řadě. Disponuje krásnými reliéfy a je není nově opraven.


Poslední chrám z malého okruhu - Kravan

U tohoto chrámu jsme se zastavili jen na chvíli, Markovi se tady už nechtělo. Jen prý další chrám a raději si užíval přítomnost malé holčičky, která nabízela pohledy. Na Angkoru uslyšíte od malých dětí snad stokrát větu: ,,Only one dollar Sir!". Marek ale nechtěl tento rádoby dětský průmysl podporovat, a proto jsme od dětí nic nekoupili. Pohledy a drobné suvenýry prodávají děti už od útlého věku a umí být hodně přesvědčivé, dotěrné a otravné. Navíc když děcka vidí, že jedno děcko u někoho prodalo, slítnou se na toho chudáka v 
domnění, že koupí i od nich. Děti do 8 let nemusí mít do chrámů vstupné, takže malé děcka otravují i vevnitř. 

Já jsem šla obdivovat krásy posledního dnešního chrámu a Marek zůstal raději s novou kámoškou. Vypadala dost neodbytně, ale pak Marek spustil svoje a začal na ní mluvit česky. Ani ona jeho kecy nevydržela a odešla. Co by s ním chuděra dělala půl roku.

Hororová cesta zpět...

Holčička na nás asi hned seslala kletbu, mi začalo být hrozně špatně a Marek píchnul kolo. Párkrát jsme ho zkusili u místních nafoukat a kousek na něm jet, ale bylo to marné. Když už nic, tak jsme se alespoň přiblížili Angkor Watu - kde jsem chtěla jít na západ Slunce. Ale museli bychom ho ještě celý objet, což bylo nekonečné 3 km. Do Angkor Watu vede pouze jeden vchod, tak jsme vzali prvního tuktuka, narvali jsme tam kola a jelo se. Nějak rychle kývnul na cenu a jelo se. Vyhodil nás u prvního opraváře pneumatik a že teda pojede. Po dlouhém dohadování nás opět nabral, za další peníze dovezl o kousek dál a klidně nás tam nechal a odjel. Zbylých pár set metrů jsme tedy došli pěšky, na benzínce dofoukli kolo a vrátili jsme ho babě píchlé. Za ty prachy, co z nás vytáhla, ať si to zalepí sama.

Odpočinkový den

Druhý den jsme se přesunuli do lepšího hotelíku s bazéném, kde jsme celý den v zelené vodě rochnili. Prošli jsme si alespoň v klidu turistické centrum Siem Reapu. Nakoupili jsme nějaké suvenýry, dali jsme si pivo na Pub street a Marek chtěl jít na masáž. Ceny masáží začínaly na 2 dolarech, ale nešli jsme. Ach jo.

Také bylo třeba domluvit tuk tuka, který nás další den bude vozit. Normálně začíná cena za malý okruh na 15 dolarech (360 Kč), velký okolo dvaceti (480 Kč) a za příplatky jsou zajížďky na vzdálenější chrámy. 

My jsme tuk tuka ukecali za 16 dolarů (380 Kč). Byl to boj, ale na druhou stranu nebyla sezona. Dokonce jsem našla jeho vizitku. Slíbila jsem mu chudákovi, že mu napíšu recenzi na tripadvisor, jehož hodnocení je v JV Asii tak populárn. Aspoň ho doporučím tady. Jmenoval se Mr. Saveon a na vizitce má uvedeny i webové stránky (http://www.siemreaptuktukdriver.com) a dívám se, že má i fejsbuček. Pán byl moc milý, ochotný, ledacos nám povyprávěl a jezdil opatrně, což v Asii není moc zvykem. 

To je on, náš sympatický řidič, není to naše fotka, šlohla jsem mu jí z fejsbučku J



2. den - Angkor tuk tukem - velký okruh

Ráno nás teda náš tuktuk vyzvedl, stavili jsme se ještě pro ovoce na oběd a jelo se. Předem jsme si domluvili trasu. Pán nám vždycky zastavil, kde jsme chtěli a čekal na nás, dokud jsme nechtěli pokračovat dál.

V areálu Angkoru se nachází mnoho stánků, ať už s občerstvením, nebo s oblečením a taky mnoho restaurací, některé jsou i klimatizované. Když Vás řidič odveze do nějaké restaurace, tak z toho má samozřejmě provizi. Proto jsou tam logicky přemrštěné ceny za vše. My jsme tady ale byli mimo sezonu, dalo se dost smlouvat. Kupovali jsme třeba za cenu jedné vody rovnou 2 lahve a tak podobně. I jsem si taky koupila tričko za 2 dolary.

Pre Rup


Další z řady starších hinduistických chrámů, zasvěcený Šivovi, sloužil jako pohřební chrám. Jeho význam znamená otoč tělo. Chrám se nachází na 3-úrovňové chrámové hoře.

Chrám Pre Rup

Banteay Srei

Jedno z mistrovských děl khmérského umění - Banteai Srei je rovněž hinduistický a leží 20 kilometrů severozápadně od Angkoru. Je postaven z narůžovělého pískovce a má úchvatnou a jedinečnou výzdobu. Zdi chrámu jsou bohatě dekorovány výjevy z Ramajány. Jeho jména znamená dívčí klášter. Bývá také označován, jako ženský chrám, kvůli mylné myšlence, že tak detailně propracované reliéfy stvořily jedině ženy.

Nádherný chrám Banteay Srei

Tento chrám je od celého komplexu trochu z ruky. Jeli jsme sem asi hodinku tuk tukem, ale stálo to za to. Chrám je sice není tak velký, jako ostatní chrámy, ale i tak má co nabídnout. Jsme rádi, že jsme se sem táhli.

East Mebon

Opět hinduistický chrám, byl kdysi ve středu umělého jezírka, které dnes už vyschlo. Chrám je podobně jako chrám Pre Rup umístěn zase na chrámové hoře. 



Chrám East Mebon, který hlídají ve 4 rozích sloni

Ta Som


Novější, buddhistický chrám je menší a jeho dominantou je zarostlá, východní brána. Škoda, že jsme o ní nevěděli dřív, takže fotky nemáme. 


Chrám Ta Som

Neak Pean


Jezerní buddhistický chrám je tvořen pěti jezírky. V největším jezírku uprostřed se nachází jediná chrámová věž, ale její význam není dodnes jasný.


Chrám Neak Pean

Krol Ko

Malý chrám, který v překladu znamená chrám volů. Chrám je docela poničen, ale zase mu to přidává na magičnosti a kráse.


Magický chrám Krol Ko

Preah Khan

Jedná se o buddhistický chrám, jeden z největších v celém komplexu Angkoru. Dokonce býval jednu dobu hlavním městem říše a měl asi 100 tisíc obyvatel.


Preah Khan

3. den - Angkor na kole - východ a západ Slunce

Na poslední den prohlídky jsme vyrazili zase na kole. Ve 40 stupňových vedrech tam moc takových bláznů nebylo. Každý se raději vezl tuk tukem. Museli jsme vyjíždět ještě za hluboké noci, protože jsme chtěli stihnout východ Slunce na slavném Angkor Watu. Kola neměla ani světla, ale naštěstí byla cesta osvětlená. Pak se sice vypnulo pouliční osvětlení, ale i tak nás míjelo dost tuktuků, tak jsme to nějak dojeli i potmě. 

Angkor wat

Tento chrám má mnoho nej. Nejen, že je nejslavnější, je také největší, nejzachovalejší díky vodnímu kanálu, který ho obepíná okolo.  Dále je nejnavštěvovanější a jeho siluetu najdeme v Kambodži všude.

Trochu matoucí je jeho jméno. Někteří návštěvníci nazývají mylně Angkor Wat celý chrámový komplex. Ale tohle označení má pouze tento chrám.

Angkor Wat nechat vystavět jeden z největších khmérských vladařů, král Suryavarman II. Stavba započala v první polovině 12. století, v době největší slávy Khmerské říše. Stavba trvala asi 30 let, pracovalo na ní 300 tisíc dělníků a 6 tisíc slonů a chrám je jeden z posledních hinduistických. Zřejmě se jednalo i o pohřební svatyni pro krále, protože je chrám na rozdíl od ostatních orientován naopak, směrem na západ. V tehdejší Khmérské řísi se domnívali ,že chrám stojí v samotném středu světa.

Dominantní stavbou Angkor Watu je robustní pyramida, tvořená třemi terasami. Na té nejvyšší vyrostlo pět věží, uspořádaných do pětky na hrací kostce. Prostřední a nejvyšší věž představuje posvátnou horu Méru, která vyobrazuje střed světa a sídlo bohů.

Velký chrámový komplex obepínají zdi a vodní příkop, široký 190 metrů, ve kterém prý pobývali krokodýli. Rozměry ohraničeného pozemku jsou 1300 x 1500 metrů.

Do chrámu vede jedna půlkilometrová cesta, přes vodní příkop po mostě, přes hradby, až k velkému monumentu

Východ Slunce jsme stihli, ale bylo dost mraků, tak jsme bohužel přišli o známý kýčovitý obrázek. Zajímavý byl i pohled jakoby do zákulisí, tolik lidí, co přišlo sledovat tuto podívanou jsme snad nikde neviděli. A to nebyla sezona, ani nechci domýšlet, o kolik lidí víc tohle jezdí pozorovat v hlavní sezoně. Naštěstí, když Slunce vyšlo, mnoho lidí odešlo z areálu pryč. A tak jsme si mohli vychutnat prohlídku poloprázdného Angkor Watu.


Východ Slunce nad Angkor Watu a snídaně v trávě

Natrefili jsme taky na spoustu mnichů, od jednoho mám náramek, heč. Mnoho jich tam mělo iphony, takže se asi v této oblasti mají dobře. Kolik tak asi musí rozdat náramků, aby to hodilo na iphone? Ale byla jsem šťastná,  že mám náramek

Mnichů na Angkor Watu bylo požehnaně

Po kratší prohlídce jsme jeli zpět na hotel se trochu dospat, že odpoledne vyrazíme znova. Zašli jsme si aspoň na oběd, pokoupali se v bazéně. A řikali jsme si, že ještě zajedeme jednou na Bayon. Na druhou stranu jsme tam strávili dost času, fotek jsme měli taky požehnaně, tak jsme to vzdali. Vrátili jsme se ale na západ Slunce a ještě předtím jsme stihli poslední chrám Phnom Bakheng.

Nějaké ty detaily..

Přesně v 6 hodin se ale všechny chrámy zavírají a hlídači všechny návštěvníky nekompromisně vyhazují. Ještě jsme stihli rychle vyfotit poslední společnou fotku, která je dole uprostřed a museli jsme brány Angkor Watu opustit také. Snad jsme tady nebyli naposledy...

Angkor Wat blíž a blíž..



Phnom Bakheng

Jedná se o jeden z nejstarších chrámů v celé oblasti. Byl vystavěn na malém pahorku a měl pro hinduisty velký význam. Byl také obehnán vodním příkopem, který se nedochoval. Chrám tvořilo 5 teras a dohromady 109 věží, které se moc nedochovaly. Na nejvyšší terase se poprvé objevilo postavení pěti věží do pětky, vyobrazené na hrací kostce. Tento motiv se u chrámů objevuje často, dokonce i u samotného Angkor Watu.


Náš poslední chrám Phnom Bakheng, uprostřed je pohled z tohoto chrámu na Angkor Wat

Protože stojí tento chrám na kopci, je posvátný a každý musí být patřičně oblečený. V tomto chrámu se kontrolovalo oblečení nejvíce - hlavně ženy musí mít zahalená ramena a kolena. V ostatních chrámech se to bohužel neřešilo, tak si tam každý chodil oblečený, jak chtěl.
Celkový dojem
Celkově jsme navštívili asi 14 chrámů, občas jsme se zastavili i u nějakého menšího, neznámého jména. Byla to prostě paráda. Velká výhoda byla, že jsme zde cestovali mimo sezonu. Mohlo už sice pršet, ale počasí nám vyšlo. No vyšlo, bylo vedro na padnutí a my blázni jsme jezdili na kole. Určitě to byl jeden ze zlatých hřebů naší cesty. Jsem ráda, že jsme tady strávili 3 dny. Snad se tady ještě někdy podíváme. 

ZHODNOCENÍ A KALKULACE

Kambodža se nám moc líbila, aby taky ne. Navštívili jsme největší chrámový komplex na světě, odpočinuli jsme si jako nikde a cítili se jako doma i v 9000 km vzdáleném místě od domova.

Top místa:

Nenavštívili jsme tady mnoho míst, jen ty TOP - Sihanoukville, Phnom Penh a Siem Reap

Kambodžská kuchyně:


Kambodžská kuchyně nám moc chutnala. Jednak jsme si u Pavly mohli dopřát domácího jídla, což je pro nás synonymum pro nebe. Nebe v hubě jsme určitě měli. Hned na uvítanou nám Pavla připravila kuře na kampotském pepři a z toho se olizujeme doteď. V okolí Kampotu se pěstuje výborný pepř. Další specialitou je zdejší amok. Což je něco na způsob curry - masovo  - zeleninové směsi s kořením a kokosovým mlékem. Vyzkoušela jsem i rybí, který byl božský.


Tak jsme jsi žrali.. a pili..barakuda, skvělá ryba..velká vykuchaná potvora pro 4 lidi 100 Kč..

Útrata:

Za 17 dní jsme dohromady utratili jsme 14 873 Kč, Joooo, poprvé se nám podařilo vlézt se do tisícovky za den. A to jen díky pobytu u Pavly. Moc děkujeme Pavli a Rosťo J

A ještě poznámka k místní měně. Oficiální měna je kambodžský riel, ale všude jde platit i dolary. Dokonce i bankomaty vydávají asi jen dolary. Je pak výhodné si někde na trhu vyměnit velké dolarové bankovky na riely. Ceny v dolarech bývají o něco vyšší, platit v rielech bylo výhodnější. Tedy pokud jsme platili nějaké malé šušně. Větší sumy, jako třeba vstup na Angkor, jsme platili dolary. Jeden dolar byl 4 tisíce rielů.

Náš plán cesty:


Kratie - Phnom Penh - Sihanoukwille - Phnom Penh - Siem Reap - Poipet




Fotogalerie z Kambodži je zde:

https://www.zonerama.com/ParekvAsii/Album/728813

čtvrtek 16. července 2015

Laos

Laos - další komunistická země světa a bývalá francouzská kolonie. Jediný stát jihovýchodní Asie, který nemá přístup k moři. Země, která Vás udělá milionářem. Už za 3 tisíce našich korun se stanete milionáři, alespoň v kipech, což je místní platidlo. Většina lidí tady míří pouze na sever země, což je velká škoda. My jsme se rozhodli, že Laos projedeme od severu, k jihu..

Laos..

Hranice Vietnam - Laos (Dien Bien Phu - Pang Hoc)

Už jen přejezd samotných laoských hranic nám připravil velký zážitek. Četli jsme, že už na vietnamské straně se nás celníci budou snažit oškubat o několik dolarů na úplatcích. Opak byl ale pravdou. Vietnamskou hranici jsme bez problému projeli, díky čemuž jsem s rozpaky brala od celníka pas, jestli mu něco dát, či nedat, až na mě vykuleně čuměl, co dělám.

Co si ale nevzali vietnamští celníci, nestyděli se za ně vybrat jejich laoští kolegové. Dokonce měli tu drzost rozdělit formality mezi 4 okýnka a na každé okýnko si nalepit papír, kolik berou jako úplatek. A protože byl víkend, brali místo 1 dolaru rovnou 2 dolary. Chuděry..

Muang Khua

Náš první laoský cíl byla vesnička Muang Khua. Po strastiplných dvaceti hodinách cesty z Hanoje jsme vzali první hostel, který byl k mání za 65 tisíc kipů (200 kč). Chvilku jsme si odpočinuli a vyrazili jsme na průzkum vesničky. Ve vsi bylo docela mrtvo, občas jsme jen viděli místní děcka koupat se v řece Nam Ou. Spatřili jsme i místní mládežníky, jak se navzájem drhnou v řece kameny. Jinak to na vsi vypadalo, jakoby se tam zastavil čas.

Vesnička Muang Khua

Loďkou do Nong Khiaw

Další ráno jsme se chtěli dostat do nejturističtějšího městečka Luang Prabang. Zvolili jsme nejdražší, ale i nejkrásnější možnost - loďkou po řece Nam Ou do vesničky Nong Khiaw. Celá plavba trvala 4 hodiny a stála nás mastných 300 tisíc kipů (900 Kč). Ale za tu cenu jsme byli svědky opravdu nádherných scenérií a měli jsme možnost pozorovat život kolem řeky.

Plavba po řece Nam Ou

V Nong Khiaw jsme měli tu čest se poprvé setkat s místním zvláštním způsobem dopravy. Autobusové nádraží se v Laosu nachází až několik kilometrů za městem, někdy 4 km, v hlavním městě Vientiane jsme jeli snad 17 km za město na autobus. Nevím, kdo to vymyslel, snad nenasytní taxikáři a tuktukáři, kteří na tom musí profitovat nejvíce. Samozřejmě, jak viděli turistu, tak si cenu za tuktuk pořádně nadhodili. Nejvíc nás otrávilo, že místní je v tom ještě podporovali a schválně schovávali, kolik platí, abysme náhodou neplatili méně.

Až časem jsme četli, že se z vesničky Nong Khiaw dají podniknou malebné horské výlety. Mrzí nás, že jsme v Laosu nevyrazili na nějaký trek. Celkově jsme pár věcí v Laosu špatně naplánovali. Jak se někdy vyplatí plánovat trošku dopředu a ne ze dne na den, jak to děláme my.

Luang Prabang

Musím uznat, že je to asi to nejkrásnější městečko, kde jsem kdy byla, opravdová perla Laosu. Luang Prabang láká tolik lidí, že má vlastní letiště, většina turistů přiletí pouze sem a navštíví tak v této nádherné zemi jen tenhle koloniální klenot. I když se to tady tváří tak přehnaně turisticky, místo vyzařuje příjemnou atmosférou. Tohle bývalé královské sídlo nabízí celou škálu služeb, od masáží, přes stylové francouzské restaurace, dá se tady třeba i projet na slonovi. Prostě když máte peníze nabízí oblast mnoho zábavy.

Ihned po příjezdu do tohoto městečka na nás dýchla starodávná nálada. Nejprve jsme se zase museli nechat převézt tuktukem z autobusového nádraží, do centra města. V centru jsme sedli do první kavárny, kde jsme přes internet hledali cenově dostupné ubytování. Vedle našeho stolu seděli dva starší mniši s malým mníškem a měli objednány snad nejdražší kávy, co v té stylové kavárně nabízeli. Samozřejmě u toho všichni čuměli do svých iPhounů. V tomhle místě se asi ani mniši nemají špatně.

Marek se pak stejně musel jít porozhlídnout po něčem po svých. Obešel pár hotýlků, až našel jeden cenově přijatelný za 80 tisíc kipů (240 Kč) a mohli jsme se konečně stěhovat. Po menším odpočinku jsme za tmy vyrazili na večeři. Šli jsme přeš večerní market, až jsme odbočili do jedné postranní uličky, kde nabízeli velmi levné pouliční jídlo. Paradoxně jsme se zde v nejturističtější oblasti najedli levněji, než ve zbytku země. Jídlo tady bylo prodáváno formou bufetu, každý si do mističky nabral co hrdlo ráčilo za 10 tisíc kipů (30 Kč) a milí prodejci pokrm ještě i ohřáli. Na výběr byla celá škála jídel od nudlí, rýže, přes bramborové pokrmy, různě upravovanou zeleninu, až po maso.

Každodenní večerní hody v Luang Prabang

Další den jsme vyrazili do neskutečného hicu, na obligátní obhlídku. V Luang Prabang zůstalo dochováno 32 chrámů, z původních asi 64. V ulicích je proto k vidění plno mnichů a mníšků. Brzy ráno zde bývá obřad, při kterém mniši dostávají od místních jídlo. Tuto událost ale prý chodí sledovat tolik turistů, že mají mniši foťáky skoro až v pr..

Toulky po Luang Prabang

Cestou jsme pokračovali kolem královského paláce, kde se nalézá i národní muzeum a krásný chrám Haw Pha Bang. Poslední laoský král Sisavag v paláci sídlil až do roku 1975, dokud ho nevyhnali komunisté, kteří jsou v čele země doteď.

Chrám Haw Pha Bang

Nejvýznamnější a taky  nejstarší chrám se nachází na břehu řeky Mekong a nese název Xieng Thong, neboli česky chrám Zlatého města. Samozřejmě se tady vybírá vstupné, jako do většiny významnějších chrámů ve městě. Původ je datován do poloviny 16. století. Areál tvoří chrám, spolu s červenou kaplí a knihovnou posvátných buddhistických textů.

Chrám Xieng Thong

Odpoledne jsme se potřebovali nutně zchladit a vyrazili jsme proto k úžasným vodopádům Kuang Si. Vydali jsme se k nim tuk tukem, přesněji na korbě malého náklaďáku, spolu s dalšími turisty a cesta tam trvala asi hodinku. Nebyly to jen samotné vodopády, ale rovnou celý park, jehož součástí byla i záchranná stanice pro medvědy ušaté, které dříve drželi pro výrobu léků. Platilo se zde i vstupné, tak snad všechny peníze byly pro medvědy. Vodopády jsou ohromné, tvoří je mnoho kaskádovitých vodopádů, propojených bazénky. Byly zde 3 hlavní bazény, ve kterých se smělo koupat, v některých hloubka dosahovala dokonce až 3 metry. Voda tady byla skutečně průzračná a osvěžující, což byl po dopoledním chození po chrámech skutečný relax. Dojem kazily pouze otravné rybky, které se do nás s chutí zakusovaly. Některé méně, některé se zahryzly pořádně, až jsem utíkala z vody a Marek se mi smál.

Vodopády Kuang Si

Večer jsme se vydali k pagodě Phu Si, která leží na kopci a odkud se pozoruje nezapomenutelný západ Slunce nad řekou Mekong. Bylo tam tolik lidí, že pagoda spíše sloužila, jako tribuna a každý se musel s řekou vyfotit, nebo si pořídit selfíčko. Já taky žee.

Západ Slunce v Luang Prabang

Vang Vieng

Městečko Vang Vieng už má svou slávu bohužel za sebou. Není to tak dávno, co tady proudily davy mladých, jen aby se projeli na nafukovací duši po řece. To kvůli čemu tady všichni mířili, byly bary rozeseté kolem řeky, kde se dalo koupit nepřeberné množství alkoholu. Už tak veselé není, že tady při těchto radovánkách zemřelo pár desítek turistů, takže se bary na příkaz vlády musely zavřít. Projet se po řece na obří duši stále lze, ale bez alkoholu už to tolik lidí netáhne, takže městečko zeje prázdnotou.

Přijeli jsme tady odpoledne a druhý den ráno jsme odjížděli, takže jsme tady mnoho neviděli. V okolí se dají ale podniknout velmi pěkné výlety na jeskyně a v některých se dá dokonce koupat. Po procházce městem jsme se rozhodli jít k jeskyni Lucy, která měla být podle cedule 1 km. Cestou jsme stejných cedulí potkali nejméně tři a šli jsme asi hodinku. Doprovázel nás ale místní pes, který se pořád otáčel, čekal na nás a pořád nás popoháněl dopředu. Aspoň nás vedl správnou cestou. Cestou jsme minuli pahorek, ze kterého se dá pozorovat krásný západ Slunce, ale byl placený. Jak si někdo může zpoplatnit cestu na kopec? U jeskyně jsme zjistili, že je zatopená vodou a neměli jsme plavky, takže jsme se otočili a šli jsme zpět - už bez psa. Zapadli jsme pak v restauraci u řeky a po dlouhé době jsme si dali dobré jídlo - Marek měl řízek. Pokochali jsme se zapadajícím Sluncem, vypili pár piv a za tmy jsme šli domů - na hotel.

Toulky po Vang Vieng

Vientiane

Naším dalším zastavením se stalo hlavní město Vientiane, kde jsme strávili 2 noci. Důležité bylo koupit lístky do centra města a ne na autobusové nádraží, které je mnoho kilometrů za městem a pak bysme se nedoplatili za tuk tuka. O tomto hlavním městě jsme četli, že je to největší vesnice na světě, protože zde nejsou žádné výškové budovy. Doslovně znamená překlad slova Vientiane, město santalového dřeva.

Ubytovaní je tady ale hrozně předražené, oproti zbytku země. Nakonec se nám podařilo najít si pěkný hotýlek, který vlastnil nějaký cizinec a pěkně peskoval svůj personál. Chvilku jsme si odpočinuli na pokoji a vyrazili jsme do víru hlavního města. Až za šera jsme došli k řece Mekong, která odděluje Laos od Thajska a zrovna v zemi panovalo takové sucho, že věřím, že by bylo možné řeku v pohodě přebrodit a dojít téměř suchou nohou do Thajska.

U řeky již trhovci chystali své zboží na noční market a opodál na nábřeží cvičili místní každého věku a pohlaví aerobik. Což bylo velmi vtipné, vidět v komunistické zemi, pod komunistickými vlajkami, jak se vesele cvičí. Ale nejvtipnější byla cena 10 Kč za lekci.

Srp, kladivo a aerobik

Další den jsme se chtěli polepšit se vstáváním, ale i když jsme si přivstali, museli jsme dlouho řešit hotel, protože ten náš už neměl volné pokoje. Ve vedlejších hotelích byly podle diskuzí na internetu štěnice. Jak je někdy těžké vybrat hotel. Nakonec jsme vzali jeden za 140 tisíc kipů (420 Kč), ale aspoň měl nové zařízení. Ubytování bylo konečně vyřešeno, několik hodin zabitých a mohli jsme konečně vyrazit na místní zajímavosti.

Z nedalekého autobusového nádraží nás místní navedli na autobus, který mířil přímo do Buddha parku. Cestou jsme míjeli i hranici s Thajskem, která vede přes most přátelství.  Vstup do parku byl lidových 5 tisíc kipů (15 Kč) a park byl opravdu zajímavý. Park tvoří přes 200 buddhisticko-hinduistické soch, které před 60 lety nechal postavit místní mnich Luang Pu. Jeho ideu bylo spojit tyto dvě náboženství v jedno. Parku dominuje tři patrová stúpa, na kterou se dá vyjít až nahoru a pozorovat celý park, jako na dlani.

Buddha park kousek za městem

Cestou z autobusového nádraží jsme se stavili do nejstaršího chrámu ve městě, který zároveň slouží jako muzeum - wat Si Saket. Měli jsme štěstí, protože jsem přijela zrovna skupinka Číňanů, což jsou nejhorší turisté, na které můžete narazit. U každé blbosti se fotí neskutečně dlouho a rovnou si fotky hází na svoje čínské sociální sítě (fejsbuček jim vláda zakázala) a znemožňují prohlídku.

Wat Si Saket


Kolem prezidentského paláce, který mi Marek zakázal fotit, jsme to vzali na hotel. Před prezidentským palácem totiž hlídkovali policajti a netvářili se zrovna přívětivě. Večer jsme se šli podívat do vyschlého koryta Mekongu, kde byly postaveny různé sochy z říčního písku. Škoda jen, že sochy se už nacházely v dost poničeném stavu. I přes nápisy a zábrany na sochy místní stejně lezli. Asie no, tady jsou zákazy na každého krátké. 

Sochy z písku ve vyschlém korytu řeky Mekong

Thakhek

Thakhek je další sídlo ležící na řece Mekong s centrální části Laosu. Z Thakheku mnoho lidí vyráží na několikadenní okružní jízdu, jejichž cílem je jeskyně Kong Lo. My jsme se ale rozhodli tuto část vynechat, protože jsme viděli 2 krásné a mohutné jeskyně ve Vietnamu, což by asi Kong Lo netrumfla.

Tady jsme udělali naši největší plánovací chybu, místo toho abychom si vzali noční bus z Vientiane do Pakse, jsme zabili 2 dny úplně zbytečně. Z hotelu ve Vientiane jsme odjížděli ráno a tuktuk s námi uháněl půl hoďky, daleko za město. V 10 hodin jsme konečně vyjeli a s jednou malou přestávkou jsme se dokodrcali do cíle ve 4 hodiny odpoledne.

A začal boj s tuktukářema. Nejvíc nás naštvalo, že jsme chtěli zastavit přímo v centru města, kde místní vystupovali, ale né. Turisti se museli dovézt na 5 km vzdálené autobusové nádraží, aby platili za tuktuka. A že to tady byla opravdu mafie. Jeden starý dědek, který uměl anglicky, to tady celé vedl. Řekl, který tuktuk pojede a za kolik a nechtěli smlouvat ani za nic. Když jsme šli za jiným tuktukářem, tak něj řval, ať se s námi nebaví, že raději chudák ujel. Ze 100 tisíc kipů (300 Kč) za 4 osoby jsme nakonec uhádali 80 tisíc kipů (240 Kč) za 6 osob. Byl to boj. A nakonec, aby mě ten boss dorazil mi ještě donesl hnusnou, okopírovanou mapu a říká 5 tisíc kipů (15 Kč) a smál se na celé kolo, že ji mám teda nakonec zdarma. Mapa obsahovala mimo jiné a reklamu z půjčovny skútrů.

Ve městě jsme dlouho pochodovali a hledali hotel, ale nemohli jsme na nic narazit. Nakonec jsme vzali komunistický hotel Mekong, který měl mít vanu. K mojí hrůze byla rezavá, ach joo. Pak jsme šli hledat něco na jídlo. Našli jsme sice plno stánků, ale s nějakým pochybným masem. Oblíbenými pochoutkami jsou zde veverky, krysy, netopýři a mnohé další chuťovky. Hlad jsme zahnali alespoň rotti - indickou plackou, plněnou vajíčkem a kondenzovaným mlékem. Zní to hnusně?

Ráno jsme vyrazili do 333 kilometrů vzdáleného Pakse. Že to bude nekonečná, čtrnácti hodinová jízda jsme tedy fakt nečekali. Na autobusovém nádraží jsme se dozvěděli, že nám autobus ujel před nosem a další jede za 2 hodiny. Když konečně nás diskobus přijel, coural se nekonečně dlouho s milionem zastávek do 130 km vzdáleného Savannakhetu. Tady nás poslali sednout si na další bus. Když už jsme se tady půl hodiny pekli ve vlastní šťávě, šli jsme zjistit, co se děje. Autobus prý pojede až za 2 hodiny! No super! Čas naštěstí docela rychle utekl, jen jsme měli totálně narvaný bus. Ale mohli jsme být rádi, že normálně sedíme, protože plno lidí sedělo v uličce, na malých, plastových židlích a zbytek se mačkal ve předu, ve stoje. Zase jsme co kousek zastavovali, protože proč by hromadně vysedlo víc lidí, když za 100 metrů je to vysadí přímo u baráku. Pak začali místní něco řvát, asi že mají hlad a autobus zastavil. Prasata jedny si nakoupili žrádlo do busu, nějaké hnusné maso a rýži a jedli to přímo rukama. Když dojedli, utírali si mastné ruce do čeho se dalo, do rýže, kterou pak snědli, do závěsů, nebo i do sedaček. No to byla jízda, kterou nám ještě zpříjemňovala místní uječená hudba.

Pakse

Do Pakse jsme dojeli až po 11 večer, kde už samozřejmě čekaly tuktuky, které nás úplně zmožené dovezla za 30 tisíc kipů (90 Kč) kousíček na hotel. V hotelu už byla tma, ale před hotelem se poflakovala místní mládež a tak začali něco řvát, až nám konečně někdo otevřel. Ale stejně jsme dostali seřváno, proč jsme nepoužili zvonek. Konečně postel, tak rádi jsme ji viděli, jako snad nikdy.

Ráno jsme polehávali do oběda a potom jsme dostali špatný nápad, že si projdeme město. V tom největším a nejpekelnějším vedru jsme se zmohli pouze na to, že jsme si koupili nanuky, došli jsme pár set metrů do chrámu Wat Luang a přes pár návštěv klimatizovaných obchodů jsme fičeli zpět na hotel.

Chrám Wat Luang v Pakse

Bolavenská planina

Bolavenská planina má díky nadmořské výšce, okolo 1000 metrů nad mořem, úžasné klima, není tady takové vedro a je zde plno zajímavostí. Pěstuje se tady prý nejlepší káva na světě, je zde možnost na vlastní kůži okusit laoský venkov a můžete objevovat plno vodopádů.

Další ráno jsme se sbalili, nachystali jsme si do malého baťůžku věci na pár dní a vydali jsme do místní půjčovny skútrů. Nejznámější je tady půjčovna Miss Noy, kterou vlastní sympatický Francouz se svou laoskou manželkou, kde je možné si nechat i krosny. Ochotně nám vysvětlili, kde se dá zajet, dostali jsme instrukce, kde spát, kde se nekoupat, kolik platit za opravu píchlé pneu a hlavně mapu celého okruhu. Skútr jsme si půjčili poloautomat, tak se aspoň Marek naučil něco nového. Nevýhodou je, že všichni dostanou stejnou mapku a stejné info, takže na každém místě narazíte na turisty. Je pravda, že každý navštíví jiné místa, ale určitě budete potkávat pořád ty samé tváře. Ale zatím tady davy turistů nejezdí.

Jako první jsme zastavili u vodopádu Tad Pasuam, tad znamená vodopád. Součástí celého areálu byla i ukázková vesnička s muzeem. Ale stejně to nebylo nic moc zvláštního, jen šlo vidět, že zde cestovní kanceláře vozí své klienty.

Tad Pasuam

Dále jsme se zajeli na vyhlášenou kávu do Katu homestay. Pan Vieng prodává pouze prvotřídní organickou kávu, dokonce je u něj možná prohlídka jeho plantáže. Dozvěděli jsme se, že existuje více druhů kávy, než arabica a robusta, ale i liberica, která je ještě o něco méně kvalitnější. Každý druh kávy roste na jiné rostlině. Pro zajímavost je káva, za ropou, druhá nejprodávanější komodita na světě. Vietnam je druhým největším producentem kávy na světě, ale neprodukuje kvalitní kávu.

Pan Vieng si nedávno pořídil cibetky, aby rozšířil sortiment kávy i o tu nejdražší na světě - cibetkovou. Cibetka palmová je speciálně chována, aby pojídala červené kávové bobulky a jakmile projdou jejím trávícím traktem, výsledná hovínka se sbírají a praží se z nich káva. Tajemství je ve fermentaci, která dodá kávě nezaměnitelnou a jedinečnou chuť. Původem tento druh kávy pochází z Filipín, ale už jsme se s tím setkali i na Bali. Často na tuto kávu narazíte pod pojmem Kopi Luwak. Vtipné bylo, že pak Vieng neměl ani páru o výsledné ceně. Škoda, že jsme s ním nedomluvili nějaký kšeft.

Malý Vieng s malými cibetkami

Po příjezdu do Tad Lo jsme zašli na oběd k paní Mama Pap, která nabízela i ubytování v dormu za 10 tisíc kipů (30 Kč). Zarazilo nás, že paní neměla drobné na vrácení, tak nám řekla, ať příjdeme zaplatit až pak. Důvěřivá to osoba. Ubytovali jsme se nakonec přímo u řeky, v Sailomyen za 40 tisíc kipů (120 Kč). Překvapivě jsem přežila i zalévací, turecký záchod na dvorku s ledovou sprchou hnedle vedle.

Na doporučení Francouze z cestovky, jsme se vypravili na čtvrtou odpolední do Tad Lo Lodge, kde vlastní 2 slony, abychom se zúčastnili zadarmo koupání těchto krasavců. Přesně ve 4 tito obři nakráčeli do řeky a na další půlhoďku se tam začali pořádně rochnit. Nejprve je jejich mahauti (vodiči) drhli botami na zádech a balancovali na nich, jako na sufru. Pak je ve vodě nechali samotné a sloni tam spolu různě blbli, jako by na to byli cvičení. Skvělé podívání!

Koupání slonů v Tad Lo Lodge

Večer jsme si už jen užívali výhledu na řeku, z houpacích sítí, umístěných na naší terase a zaposlouchávali jsme se do šumění nedalekého vodopádu Tad Lo. K tomu jsme popíjeli místní pivo Lao beer a byli jsme velmi spokojeni s tímto dnem.

Naše ubytování Sailomyen v Tad Lo

Následující den jsme nijak nepospíchali, v klidu jsme posnídali, pofotili okolí a na rozloučenou jsme od paní domácí dostali buddhistické náramky pro štěstí, které doteď nosíme. Poté jsme se vydali k vodopádu Tad Suong. Cestou jsme docela bloudili, ale našli jsme to, jen bylo škoda, že byl vodopád vyschlý. Ale není se čemu divit, když období dešťů mělo teprve přijít. Marek si tam alespoň vyfotil nohy a mohli jsme pokračovat dál

Vodopád Tad Suong

Bohužel jsme kvůli nepřízni počasí museli změnit plány a naši návštěvu na Bolavenské planině zkrátit. Projeli jsme pouze tzv. malý okruh, měřící přibližně 180 km. Provázely nás vydatné přeháňky a nedařilo se nám před deštěm ujet. Měli jsme několik zastávek, abychom se před deštěm schovali, ale stejně nás pak vždycky déšť dohnal. Prognózy na další dny taky nebyly přívětivé, takže jsme se rozhodli okruh zkrátit a další den se vydat k chrámu Wat Phou.

V úkrytu před deštěm jsme měli společnost..

Tento den jsme stihli ještě navštívit asi nejslavnější vodopády v oblasti, Tad Fan. Už od vstupu do areálu nás vítaly místní prodavačky, ať jdeme nakoupit zrovna do jejich stánků. Okolí vodopádu bylo opravdu nádherné, škoda, že bylo pod mrakem, dalo by se tady i koupat. Celou dolů k vodopádu nás předběhli tak desetiletí kluci s malými harpunami. Pod vodopádem naskákali do vody, začali chytat malé rybky, které si později přímo u vodopádu, na ohýnku, opékali.

Vodopád Tad Fan

Večer jsme si ustlali na půdě u místních, kterou pronajímají turistům na spaní. Společnost nám dělal francouzský pár, společně jsme povečeřeli, zahráli si karty a nasmáli se mojí blbé angličtině.

Ubytování u místních

Wat Phou

Wat Phou je zatím dost opomíjený skvost Laosu. Chrám leží asi 45 km od Pakse v provincii Čampasak, která je považována za kolébku khmérské civilizace. Zdejší místo bylo osídleno ještě dávno před nástupem khmérské civilizace, ale památky, které se zde dochovaly jsou ryze khmérské. Památka už je zapsaná v seznamu UNESCO, takže už i zde započaly opravy.

Vstup 50 tisíc kipů (150 Kč) přišel Markovi drahý, prý tu nic extra není. Ale mi to přišlo v pohodě, na to, že je to památka unesco a ještě jsme v ceně měli jízdu golfovým vozíkem po areálu. Dole se nacházely severní a jižní palác a nahoře je posvátný pramen, chrám a knihovna. Celá stavba je zajímavá, takový malý Angkor Wat Laosu.

Khmérský Wat Phou

Si Pan Don - Čtyři tisíce ostrovů/Don Det

Poslední laoské zastavení jsme si udělali až těsně u kambodžských hranic. V celé své délce je Mekong nejširší právě v této oblasti. Dosahuje šířky i 18 km. Díky tomu, jak je tady řeka rozlehlá, vzniklo mnoho ostrůvků. Některé jsou dokonce obyvatelné po celý rok - i když je období dešťů a Mekong stoupne o několik metrů. Jedním z takových ostrůvků je i Don Det, kde jsme se i my vypravili.

Ubytování jsme si zase našli přímo u řeky, za 50 tisíc kipů (150 Kč) a ještě se nám to zdálo moc, protože Marek četl, že se zde dalo najít ubytování i za jeden dolar. V době končícího období sucha, kdy je vyrojeno nejvíce hmyzu, byla velmi špatná volba najít si bydlení u řeky. Celý den jsme byli v obležení různých much a komárů, i když jsme večer zhasli na nás nepřestávaly útočit různé létající potvory.

Hlavní atrakcí na ostrovech, což jsme pochopili až na místě, je alkohol. V jakoukoli denní dobu jsme potkávali někoho opilého. Zrovna se ještě konal festival ohňostrojů, proto jsme potkávali i plno ožralých místních. Skupinky domorodců pochodovaly vesnicí s podomácku vyrobenými petardami, v hospodách a obchodech jim zadarmo dávali alkohol a oni za to měli přivolat déšť těmito raketami. Všude jsme mohli slyšet jejich ožralý zpěv, bouchání nekvalitní pyrotechniky a hlasitou hudbu. Proto jsme ještě ten den koupili lístky na autobus do kambodžského Kratie. Doprava odsud vycházela ještě dráž než z Pakse. Za cestu dlouhou 220 km jsme platili 48 dolarů  za oba (1200 Kč)! Většina turistů odsud míří ale do Siem Reapu na slavný Angkor.

Don Det

ZHODNOCENÍ A KALKULACE

Laos jsme projeli skoro jako z rychlíku za necelých 14 dní od severu, na jih. Četli jsme, jak jsou tady milí a usmívající se lidé. Na to jsme se teda hodně těšili, po zamračeném Vietnamu. Ale většinou jsme se tady setkávali opět se zamračenými tvářemi, neochotou a spíš to vypadalo, že místní lidé nemají turisty zrovna v lásce. Možná se není čemu divit, když jsem většina mlaďochů jezdila jen kvůli alkoholovému obveselení do Vang Vieng.

TOP místa:

Luang Prabang, Vientiane, Bolavenská planina

Laoská kuchyně:

Hlavní složkou laoské potravy je samozřejmě rýže. Často jsme se setkávali i různými druhy mas pečených na grilu, oblíbené jsou i nudle a salát ze zelené papáji a často připravují i ryby vylovené z Mekongu. Marek vyzkoušel masový salát laap, plný bylinek. Celkově nám docela chutnalo, ale nic extra jsme neochutnali.

Útrata:

Za 15 dní jsme oba dohromady utratili 16 122 Kč .

Zase jsme překročili rozpočet, ale už jsme se polepšili a přehoupli jsme se jen o tisícovku. Aspoň jsme byli zase milionáři.

Laos je poměrně levná země, dá se tady levně najíst i ubytovat. Trochu dražší je pouze doprava.

Náš plán cesty: 

Pang Hoc - Muang Khua - Nong Khiaw - Luang Prabang - Vang Vieng - Vientiane - Thakhek - Pakse - Bolavenská planina - 4000 ostrovů/Don Det



Fotogalerie z Laosu je zde:

https://www.zonerama.com/ParekvAsii/Album/696037