Jízda nočním autobusem do Hoi Anu
Hoi AnPo úmorných třinácti hodinách jízdy a po více než pětistech zdolaných kilometrech jsme konečně dojeli do Hoi Anu. Města tisíce lampiónů, města zapsaného v seznamu UNESCO a města vyhlášených krejčích. Příjezd po této krkolomné cestě nebyl nepříjemnější a navíc jsme asi 3 hodiny čekali na volný pokoj. Já jsem po této peripetii padla na postel a do pozdního odpoledne jsem byla mrtvá. Marek zatím zahájil průzkum ostrůvku Cam Nam, na kterém jsme byli ubytování.
Odpoledne jsme se vydali ochutnat místní specialitu White rose - bílou růži. Jednalo se o malé knedlíčky z průsvitného těsta, plněné kořeněnými krevetami, které svým zamotaným tvarem připomínaly právě růži. Recept si tajně střeží pouze jedna rodina, která růžičky prodává do okolních restaurací.
Pak jsme zabloudili na místní trh. Ne nadarmo se říká, že v Hoi An mají nejkrásnější suvenýry. Chtěli jsme si tam koupit hedvábný vak do spacáku, který se u nás prodává nejméně za tisícovku. V Asii mají občas tak špinavé pokoje, povlečení prané naposledy kdoví kdy, tak by se tato věc nejednou hodila. Paní nám dokonce udělala zkoušku na pravost hedvábí, tak až si budete chtít koupit něco hedvábného, budete už vědět, jak na to. Malý kousíček na rubu hedvábí zapálila a když zapalovač dohořel, látka přestala hořet také. Vlákna při hoření smrděla, trošku jako když se pálí vlasy a při hoření na vláknech vznikly černé kuličky, které se po zmáčknutí rozpadly na černý prášek.
Procházeli jsme kolem desítek krejčovských dílniček, kde vám přes noc ušijí cokoli. Oblek, večerní šaty, nic není problém. Dokonce si tady můžete nechat ušít kožené boty, koženou kabelku, vše podle přání. Stačí donést fotku a šikovné vietnamské ručičky už se postarají o zbytek. Konkurence je tady tak velká, nikdo si nemůže dovolit zaváhání, nebo odbytou práci. Dokonce Vám poslíček přímo na hotel doveze rozešité oblečení na vyzkoušení. Hned bychom si něco nechali ušít, ale tahejte pak třeba oblek další 4 měsíce narvaný v krosně.
Krejčovské dílničky
Alespoň jsem si tam v malé dílničce nakoupila levné oblečení. Srandovní bylo, že paní prodávala a její manžel tam šil. Dokonce mi na počkání zkrátil kalhoty. Trochu jsem se tam rozšoupla a nakoupila plnou tašku oblečení za zhruba 300 korun. Paráda.
Dále jsme se toulali čarokrásnými uličkami, osvěcovalo nás tisíce překrásných hedvábných lampionů. Obdivovali krásné suvenýry, nádherně nasvícené památky a příjemnou všudy přítomnou náladu. Až Marka v této atmosféře nenapadlo nic lepšího, než si zajít na pivo. Našli jsme jednu hospůdku, kde čepovali místní čerstvé pivo Bia Hoi za 3 tisíce dongů (3,5 Kč).
Krásně nasvětlený noční Hoi An
Druhý den jsme si na našem hotelu půjčili kola, které měli k dispozici zadarmo a vydali jsme se na průzkum historické části městečka za bílého dne. V ulicích se hemžily stovky lidí, že bylo těžké do někoho nevrazit. Také bylo zase vedro k padnutí, proto jsme jen skočili na pivko a honem si odpočinout na pokoj. Ani do moře se nám nechtělo, dokonce jsme za celý náš vietnamský pobyt v moři nebyli a ani nám to nechybělo.
Toulky po Hoi Anu
Večer jsme se zase procházeli uličkami, šla jsem si přikoupit další tašku oblečení a zašli jsme k k místním na večeři. Byla to ulička plná pouličních stánků, všichni prodejci nabízeli to samé v jídelním lístku a taky jen jeden stánek vařil jedno jídlo. Když jsme si objednali něco, co zrovna u našeho stánku nebylo, paní nám pro to zašla do jiného stánku.
Pouliční jídlo v Hoi Anu
Hue
Hue bývalo císařským městem, nachází se tady krásné chrámy, královské hrobky, ale hlavně zakázané město. Zakázané město, neboli citadela se začalo budovat na začátku 19. století na ploše asi 500 hektarů. Ale svou okázalostí se ani nepřibližuje velkolepému zakázanému městu v Pekingu. Z paláce už bohužel moc nezbylo. Z přibližně 160 budov zbylo po velkém odstřelování Američany pouze 10 originálních budov. Bohužel.
V Hue jsme si zarezervovali hotel Four Seasons, ať aspoň jednou v životě spíme v takovém hotelu. Samozřejmě se jednalo o vietnamskou napodobeninu. Všechny hotely ve Vietnamu se chlubily hodnocením na tripadvisoru, tento hotel měl hodnocení 9,4 bodů z 10, což jsme ještě nikdy neviděli. Některé hotely si za kladné hodnocení musí platit, jinak to není možné.
Po příjezdu na hotel jsme dostali welcome drink, jako nějaké celebrity, dále ovoce a nachlazený, vlhký ručníček. Během toho, než vyřídili ubytovací formality (ve Vietnamu Vás hotel musí každý den registrovat), si s námi místní osazenstvo seznámilo, což bylo velmi milé. Ubytovat se s námi na pokoj šla jedna milá slečna, která se s námi na pokoji zavřela a já jsem si říkala, co se bude dít. Zamířila k posteli, kde nám ukázala, jako debilům, kde je peřina, kde vypínač na světla a dále ukazovala, jak se zapíná sprcha. Tohle bylo milé možná až moc. V hotelu ale jinak byli moc starostliví. Po příjezdu mi nebylo moc dobře, dělali různé speciality, ať se mi udělá lépe a kdykoli jsme pak prošli kolem recepce, tak se zajímali, jestli už je mi dobře. To člověk jen tak někde nezažije. Dokonce mi zadarmo udělali večeři, čaj a vůbec se o mě starali jako o vlastní.
Na oběd jsme skočili do nedaleké italské restaurace, kde byl opět špičkový servis, ale i vynikající jídlo. Vždy nás něco takového v Asii potěší. Nebylo to tady ani drahé, domácí ravioly stály 80 korun. Většinou když přijdeme do restaurace, nikoho nezajímáme, musíme se dožadovat pozornosti, požádat o jídelní lístek, pak zase hulákat na obsluhu, ať si objednáme a samozřejmě na sebe musíme upozornit, i když chceme platit. Tady to však bylo jiné, díky za takové podniky.
Po obědě jsme vyrazili na prohlídku města. Ze známých památek jsme navštívili pouze zakázané růžové město. Hue bylo za války hodně bombardováno, škoda že ze samotného zakázaného města moc nezbylo. I tak bylo krásné a liduprázdné. Mnoho rozstřílených budov už opravují, vláda asi konečně pochopila turistický potenciál tohoto místa.
Zakázané růžové město v Hue
Ze zakázaného města jsme se šli projít podél smradlavé Parfémové řeky směrem na trh. Skutečně se místní řeka, obepínající zakázané město, takto jmenuje. Připadalo nám to jako hodně ironický název, protože smrděla už z dálky. Na trhu se nacházel kompletní sortiment věcí, od nádobí, přes oblečení, až po potraviny. Prošli jsme celým trhem, nakoupili jsme ovoce a zamířili jsme k přechodnému domovu.
Trh v Hue
Večer šel Marek vybrat, ať můžeme zaplatit zítřejší výlet na jeskyni Phong Nha. Moc se mu to ale nedařilo, hodinu musel chodit po městě, to jsou teda služby.
Phong Nha
Na výlet jsme jeli pouze v 8 lidech a samí mladí turisti, takže to byla příjemná změna, od jiných výletů, které jsme absolvovali. Opět jsme měli vtipného průvodce, udělali jsme si jedno zastavení v křesťanském kostele. Po 4,5 hodinách jsme konečně dojeli do národního parku Phong Nha - Ke Bang a hned jsme šli na oběd. Všichni jsme si sedli k velkému, kulatému stolu a začali nosit jídlo, až se stoly prohýbaly a jídlo nebylo kam dávat. Nechyběla tady rýže, tuňák, vepřové, zelenina na mnoho způsobů, ale i hranolky.
V tomto národním parku Phong Nka-Ke Bang se nachází i největší jeskyně na světě Son Doong, která má své vlastní mikroklima, mraky, déšť a tak podobně. Pro zajímavost je jeskyně 13x větší než pražský Václavák a místy dosahuje i výšky 200 metrů. Šestidenní expedice do jeskyně stojí asi 3000 dolarů a týdně zde může asi jen 8 turistů. Což je dobře.
Po obědových hodech jsme se nalodili na loďku, kde nás bylo zase jen nás 8 a průvodce a asi 30 minut jsme jeli ke vchodu jeskyně Phong Nha. U jeskyně naše holky, řídící loďku,odkryly střechu, abysme se pořádně pokochali a začaly pádlovat dovnitř. Proplouvali jsme ohromnou jeskyní, místy bylo slyšet jen úžasné ticho a šplouchání pádla. Jeskyně byla krásně nasvícená, opravdu senzační. Dokonce nám průvodce říkal, že je druhá největší na světě, ale kdo ví jestli nekecal.
Po zhruba půl hodince plutí jsme se otočili a jeli zpět. Kousek od východu z jeskyně nám loďka zastavila a my si tak mohli posledních 500 metrů projít po suchu a obdivovat tak krápníkovou krásu z blízka. U vchodu do jeskyně se dalo prý koupat. Ještě, že nám někdo řekl, ať si vezmeme plavky. Po prohlídce jsme si zašli na pivo, do místní restaurace a vyrazili jsme loďkou zpět. Autobus nás pak hodil na hotel, zůstávali jsme ve vesničce do druhého dne, měli jsme v plánu ještě jednu jeskyni.
Jeskyně Phong Nha
Vesnička Phong Nha není moc zajímavá, nachází se tady pár restaurací a pár hotelů, které mají všechny podobnou cenu. V národním parku je však mnoho aktivit, několik volně přístupných jeskyní, raftování, treky a tak dále. Určitě by se tady dala zažít pořádná aktivní dovolená.
Další den jsme se probudili do zataženého dne a vypadalo to na déšť. Taky mělo celý den pršet, ale počasí nám vyšlo. Krosny jsme si do večera nechali na recepci a brzo ráno jsme si půjčili skútr a vyrazili jsme na 30 km vzdálenou jeskyni Thieng Duong, neboli Rajskou jeskyni. Skútr byl nějaký divný, sotva jel a žral jak kráva.
Zaplatili jsme 3 tisíce dongů (4 Kč) za parkování a koupili jsme si vstupenky pro oba za 300 tisíc dongů (360 Kč). Cesta k jeskyni vede asi 1 km po rovince, kde se dá připlatit za jízdu golfovým vozíkem, čehož využívali všichni místní a pak se pokračovalo asi 500 metrů do kopce. Nahoře u jeskyně se nacházela také restaurace, ale vydali jsme se rovnou po schodech dolů do jeskyně. Už při sestupu ze schodů jsme mohli vidět, jak je jeskyně velkolepá a jak je krásně nasvícená. Za naše vstupné je přístupný pouze 1 km, dá se tady ale jít i na delší 7 km trek. V jeskyni jsme strávili hodně času, asi 2 hodiny. Když tam nikdo nebyl, byla to paráda, šlo slyšet jen padající kapky vody a kouzelné ticho. Navíc tady bylo velmi příjemné klima. Když ale zrovna procházela skupinka místních, nebylo o co stát. Pořvávali na sebe přes celou jeskyni, jedli tam, to byla kultura.
Paradise cave - Thieng Duong
Při cestě zpět do vesnice jsme si užívali výhledy na rýžová políčka, špičaté skalnaté výběžky obrostlé zelení a pohledy na bohatou faunu. V této oblasti žijí lidé křesťanského vyznání a proto se tady nacházelo mnoho kostelů a křesťanských hřbitovů, na kterých se dokonce pásly krávy. Národní park nabízel neskutečné scenérie, byli jsme moc rádi, že jsme tady jeli. Určitě to pro nás bylo TOP z celého Vietnamu.
Rozmanité scenérie v národním parku Phong Nha - Ke Bang
Ninh Binh
Do Ninh Binhu jsme dorazili v 6 hodin ráno, autobus nás doslova vyhodil na ulici a pokračoval dále do Hanoje. Vystoupili jsme spolu a Američanem, který s námi bydlel již na hotelu v Hue, byl s námi na výletě v Phong Nha. Nebyl to typický Američan, jeho rodičům se za války podařilo emigrovat do Ameriky, což mu zajistilo úplně jiný život, než v rodném Vietnamu.
Na chvíli jsem se musela po náročné cestě nočním autobusem vyspat a hned poté jsme mohli na snídani. Vyrazili jsme do malé baťůžkářské čtvrti, kde byly asi jen 4 restaurace a pár levných hotýlků. Všichni turisté seděli jen v jedné restauraci, říkali jsme si proč, jestli v těch ostatních je něco špatně. Pak jsme se ale podívali do cestovatelé bible Lonely planet a bylo nám to jasné. Když to doporučí i Lonely planet, tak je vždy zajištěn příchod turistů. Dali jsme si vajíčka a já jsem se šokem zjistila, že jsou kachní. Blee.
Protože chtěli v jediné půjčovně skútrů pas, půjčujeme si skútr od našeho recepčního v hotelu. Skútr se nacházel v tak špatném technickém stavu, že i všechny půjčovny, kde jsme si doposud skútr půjčili, měly své stroje v daleko lepší kondici.
Konečně jsme vyjeli a ani ne po 10 minutách jsme opustili město a dostali jsme se k jezeru Tam Coc. Zde se vyskytovalo bohužel až moc turistů, protože cestovní agentury tady pořádají výlety z Hanoje. Vydali jsme se proto dál a nalezli jsme krásnou pagodu Bich Dong.
Cesta k pagodě Bich Dong vede přes uličku plnou stánků se suvenýry, přes jezírko, dále kolem chrámu, až se pokračuje nahoru po schodech. Nahoře je další neméně krásný chrám, který je z části zapuštěn do jeskyně. Přes jeskyni jsme prošli směrem nahoru k pagodě, odkud se nám naskytly nádherné výhledy na široké okolí. Marek si ještě vyšplhal na vápencový pahorek na vyhlídku a mohli jsme dál.
Pagoda Bich Dong
Jako další cestu jsme zvolili úzké rýžové chodníčky. Dokázali jsme se tady toulat opravdu dlouho. Projížděli jsme křížem krážem, pozorovali životy místních lidí a hlavně jsme se kochali neskutečnými rozhledy po okolí. Tomuto místu se říká Halong Bay na suchu, kde se nachází stejné pahorky jako zde, jen s tím rozdílem, že jsou zapuštěny do moře. Tohle místo nás zaujalo více, než celá slavná zátoka.
"Halong Bay na suchu" a naše další TOP
Dalším naším cílem byla vyhlídka na celé okolí Hang Mua. Na chvíli jsme se zapotili, než jsme to našli a museli jsme se pár krát ptát na cestu, ale zvládli jsme to. Na vyhlídku vedly od chrámu úmorné schody, lemované dračím zábrádlím. Vydrželi jsme se kochat výhledy zase dlouho, Jedinou maličkou kaňkou bylo škaredé počasí, ale tento sychravý opar měl také své magické kouzlo.
Krásné výhledy z vyhlídky Hang Mua
Další ráno jsme chtěli pokračovat do zátoky Halong Bay. Recepční nám napsal adresu, odkud nám pojede autobus do města Hai Phong. Asi byl na vzkazu i nějaký vtipný komentář, protože všem, komu jsme to ukázali, se strašně smáli. Hlavní ale bylo, že jsme se na toto místo skutečně dostali. Narazili jsme zde na příjemnou babičku s dědečkem, kteří nám poradili, kolik bude autobus stát, stopli nám ho a s úsměvem nám pak mávali na cestu. No vida, že se i mezi zamračenými Vietnamci našli výjimky.
Halong Bay
Z města Hai Phong jsme pokračovali cestovkou nejprve autobusem, poté rychlou loďkou a nakonec jsme po další cestě autobusem dorazili do městečka Cat Ba na stejnojmenném ostrůvku v zátoce Halong Bay.
Našli jsme si tady krásné ubytování s balkónkem a výhledem na moře za 5 dolarů, kde jsme prolenošili celý další den, protože tady bylo moc krásně. Ke štěstí nám stačil pouze tento výhled :)
Výhled z našeho hotelového pokoje v městečku Cat Ba
Další den jsme konečně vyrazili na prohlídku ostrova. Půjčili jsme si skútr a jeli jsme objevovat krásy ostrova. Ostrov Cat Ba je docela maličký, velkou část tohoto ostrova zabírá národní park, do kterého už nám bohužel nevyšel čas zajít.
Jako první jsme zastavili u Hospital Cave - jeskyně, kterou si za války Američané přestavěli na nedostupný bunkr, ve kterém měli ukrytou nemocnici. Docela mě z tohoto místa mrazilo, při představě, kolik lidí zde položilo životy kvůli nesmyslné válce. Na už na hrozivé atmosféře přidávaly problikující světla a zvuk vrtaček, protože u vstupu do jeskyně něco opravovali.
Hospital cave - jeskyně přestavěná na nemocnici
Dále jsme zamířili na sever ostrova, do přístavu Ben Pha Gia Luan, s plánem půjčit si kajak, anebo podniknout výlet po zátoce lodičkou. Jsou nám ale nabídnuty docela vysoké ceny, proto jsme se přesunuli na opačný cíp ostrova, do přístavu Ben Tau. Tady nám nabídli už přijatelnou cenu za půjčení kajaku - 150 tisíc dongů (180 Kč) na půl dne. Bylo rozhodnuto a vydali jsme se na kajaku na moře. Pro mě to byl první zážitek na tomto pekelném stroji. Ale když pominu počáteční velký strach a smradlavé moře plné odpadků, tak to byl opět další skvělý zážitek.
Z tohoto místa je možno podniknout výlet na mnoho míst. Dokonce si kajak můžete půjčit i na několik dní a přespat tak na některém z mnoha ostrůvků v zátoce. Na kajaku se dá dojet na krásné liduprázdné pláže, dá se doplavit k mnoha jeskyním, ale dá se taky jen tak si to projet, což jsme zvolili i my. Vyrazili jsme k plovoucí vesničce, kde nemálo lidí obývá primitivní domečky, které si jen tak plují na moři pomocí plastových barelů, nebo mohutných polystyrenů. Snad u každého obydlí měli psa, který občas neváhal skočit do vody za případným vetřelcem. Novinkou je možnost přespání v takovém obydlí u místních, chytání ryb a vůbec ukázka místního života.
Kajakování v zátoce Halong Bay
Další den už byl čas zamířit směrem k hlavnímu městu Hanoji. Zakoupili jsme na tuto trasu výlet, jehož součástí byla cesta autobusem do severního přístavu Ben Pha Gia Luan, dále cesta loďkou do města Halong a následná další jízda autobusem do hlavního města.
Těmito výhledy jsme se rozlučili s Halong Bay....
Hanoj
Do Hanoje jsme se těšili hlavně z důvodu, protože jsme četli, že se zde nachází mnoho českých restaurací, s českým pivem a s českým jídlem. Několik týdnů jsme slintali nad vidinou českých pochutin. Marek se těšil na vepřo knedlo, já bych se spokojila i s obyčejným řizkem a bramborovým salátem.
Ihned po ubytování v hotelu jsme zamířili taxíkem do jedné takového české restaurace. Dokonce nás uvítala slovy: ,,Dej Bůh štěstí" v naší mateřštině. Zaradovali jsme se, že tady jsme správně a měli jsme pořádnou slinu. O to trpčejší byla studená sprcha v podobě absence českých jídel v jídelním lístku. V menu nabízeli pouze smažený sýr, uzené vepřové koleno a dále už jen vietnamské jídlo. To je tak, když se člověk na něco těší. Objednali jsme si každý alespoň smažený sýr za 140 tisíc dongů (170 Kč) a české pivo za 40 tisíc dongů (48 Kč). Ale to co nám donesli, by si u nás nedovolili ani v nejhorší šesté cenové putyce. Sýr, jeden studený brambor a kopec hnusné tatarky. To byl zase nápad. Celkově nás tato super večeře i s taxíkem vyšla na 500 korun. Ach jo...
Návštěva české restaurace v Hanoji
Další dny jsme se v Hanoji více méně pouze poflakovali, odpočívali, Marek hrál poker a občas jsme vyrazili do ulic alespoň na jídlo. Celkem jsme tady pobyli 5 nocí, ve 4 různých hotelech. V jednom nás dokonce velmi drzým způsobem okradli. Jen na chvíli jsme se vzdálili z pokoje na jídlo a když jsme se vrátili, tak dveře do našeho pokoje byly otevřené, v pokoji se svítilo a chybělo nám 40 dolarů. Marně jsme se dohadovali s arogantním recepčním, policie by také nic nevyřešila, teď jsme aspoň chytřejší a na pokoji už vetší částky nenecháváme. Ale dokonce i v tomto neštěstí jsme měli štěstí, ukradli nám "pouze" 40 dolarů, měli jsme na pokoji mnohem víc.
Jednoho večera jsme se vydali na místní atrakci, kterou musí každý vidět, divadlo vodních panenek. Vstupné jsme si koupili levnější pro oba za 120 tisíc dongů (145 Kč) a za tu cenu to byla opravdu parádní podívaná. Představení trvalo asi hodinku, mezitím se na scéně vystřídalo mnoho loutek, které nám odvyprávěly krásné, vietnamské pohádky.
Divadlo vodních panenek
Jedno odpoledne jsme věnovali i návštěvě Ho Chi Minhova muzea, které nás ničím nezaujalo. Celá expozice nám přišla zmatená a nesourodá. Nemělo to hlavu, ani patu. Měli zde nainstalováno pár fotek, pár divných soch, jako sochy jídla, expozice, jak hrozně se stát měl před nástupem komunismu a tak dále. Celkově jsme nepochopili čeho to teda muzeum je. V areálu muzea vyrostlo i Ho Chi Minhovo mauzoleum, to už jsme ale vidět nepotřebovali.
Socha Ho Chi Minha ve stejnojmenném muzeu
Poslední zajímavou návštěvu jsme podnikli do věznice Hoa Lo, které se také přezdívá Hanojský Hilton. Věznici vybudovali již Francouzi, za své kolonizace. Dříve na místě věznice stávala vesnice s chrámem, kterou Francouzi vyplenili a postavili zde věznici. Zde trýznili mnoho svých nepřátel, vězni byli neustále připoutáni za nohu k posteli a dostávali pouze zkažené jídlo.
V době americké války sloužila věznice pro zadržení amerických pilotů. Ti se tady měli už o poznání lépe. Dokonce tady slavili po svém Vánoce, jejich strava byla určitě několika násobně pestřejší, běžně zahrnovala maso, ryby a tak dále. Navíc piloti měli volný pohyb po dvoře a jejich pokoje byly také daleko komfortnější.
Chudáci vězni...
Přejezd do Laosu
Konečně po odpočinku nadešel čas k přesunu do Laosu. Měli jsme v plánu jet ještě do horské oblasti Sapa, ale v cestovních kancelářích nám nakecali, že je vše několika násobně dražší, protože má celý Vietnam prázdniny - slavilo se zrovna 70 let od konce americké války. Což byla velká chyba a pouze jejich trik, jak vydělat více.
Za cestu do Laosu nabízely cestovní kanceláře nehorázné sumy, proto jsme se rozhodli jet do Laosu po vlastní ose. Také cesta z Hanoje do Luang Prabang měla trvat nesnesitelných 26 hodin a chtěli za to 50 dolarů. My jsme nejprve vyrazili nočním autobusem do hraničního města Dien Bien za 600 tisíc dongů (720 Kč) pro oba, což byla poloviční částka, než nám nabízeli v cestovce. Odtud jsme pokračovali směrem na hranice s Laosem, ale o tom až příště :)
ZHODNOCENÍ A KALKULACE
Ve Vietnamu se nám zatím líbilo asi nejvíce. Každý den měl Vietnam co nabídnout, Litujeme pouze, že jsme se nechali odradit z návštěvy Sapy, ale alespoň se tady máme proč vrátit.
Top místa: Saigon, Da Lat, Hoi An, Phong Nha, Ninh Binh
Vietnamská kuchyně:
Něco malého z vietnamské kuchyně musel ochutnat už každý. Nám ve Vietnamu neskutečně chutnalo, neměli jsme snad ani jednou něco hnusného. Vietnamská kuchyně je velmi rozmanitá. V pouličních stáncích se dalo velmi dobře a levně najíst a každý den jsme měli jako malý gurmánský zážitek, i když jsme nic šíleného neochutnali. Dokonce jsme viděli v městě Nha Trang prodávat na ulici kraby za 150 tisíc dongů (180 Kč). Moje nejoblíbenější jídlo byly závitky na jakýkoli způsob, Markovo nejoblíbenější jídlo zase byla hovězí polévka Pho Bo.
Salát z banánových květů, polévka Pho Bo a závitky Cha Ram Bap
Pro zajímavost přikládáme videorecept na skvělou polévku Pho Bo
http://www.menudomu.cz/pho-bo/
Útrata
Za 25 dní jsme oba dohromady utratili 29 000 Kč (přes 26 miliónů vietnamských dongů)
Zase jsme překročili rozpočet. Už jen samotná víza stála 90 dolarů, plus 16 dolarů jsme dali za zvací dopisy. A ještě nás okradli o 40 dolarů. Alespoň jsme tady byli konečně milionáři - 1 200 Korun = 1 milión dongů.
Část našich miliónů ve Vietnamu...
Náš plán cesty:
Saigon - My Tho - Nha Trang - Da Lat - Hoi An - Hue - Phong Nha - Ninh Binh - Cat Ba - Hanoj - Dien Bien
Naše trasa napříč Vietnamem
Fotogalerie z Vietnamu je zde:
Jižní Vietnam (Saigon, delta Mekongu, tunely Cu Chi, Nha Trang, Da Lat )
https://parekvasii.zonerama.com/Album/663407
Střední Vietnam (Hoi An, Hue, Phong Nha)
https://parekvasii.zonerama.com/Album/671184
Severní Vietnam (Nimh Binh, Halong Bay, Hanoj)
https://parekvasii.zonerama.com/Album/683664